Globální pandemie koronaviru má nadále nepříznivý vliv na finanční trhy po celém světě. Stále není jisté, jak rozsáhlý bude dopad pandemie v konečném důsledku, kdy i doporučení a reakce britské vlády se neustále vyvíjejí a mění. Koronavirus již měl a nadále bude mít vážné důsledky na finanční trhy, včetně odvětví privátního kapitálu, tzv. private equity. Před krizí zažívaly investice private equity období prudkého růstu, a to jak z hlediska počtu nových transakcí a jejich efektivity, tak i objemů investovaných prostředků. Objemy evropských obchodů v oblasti private equity ještě v 1. čtvrtletí roku 2020 překonávaly rekordy. V rámci segmentu menších a středních společností se ve Velké Británii staly investice privátního kapitálu podstatnou součástí ekonomiky a nástrojem pro podporu růstu a dosahování strategických cílů.
V aktuální situaci ve Velké Británii private equity fondy zpočátku zastavily nové akvizice a snažily se pouze poskytovat společnostem ve svém portfoliu podporu a financování, aby tak dokázaly čelit okamžitým dopadům krize. V současné době, kdy se mění a vyvíjejí naše životní i pracovní návyky, se private equity firmy zaměřují na posilování hodnoty společností ve svých portfoliích a postupně hledají i způsoby, jak co nejlépe investovat volný kapitál do nových akvizicí.
Základy průzkumu
V květnu 2020 distribuovali naši kolegové z RSM UK v dotazník mezi 151 odborníků v oblasti private equity, reprezentujících 84 zástupců na trhu středních a malých společností v různých strategických zaměřeních. Tato zpráva analyzuje výsledky a poskytuje přehled trendů a tendencí na trhu privátního kapitálu ve Velké Británii v době pandemie koronaviru. Zpráva obsahuje informace z panelu předních investorů v oblasti private equity a prezentuje, co private equity dělá k ochraně svých portfolií a jakým komplikacím a výzvám čelí při uzavírání obchodů v době dopadů pandemie.
Klíčové poznatky
- Společnosti v portfoliu fondů privátního kapitálu významně využívají vládní program kompenzace mezd, tzv. kurzarbeit.
- Naopak dostupnost státních programů financování, např. vládních půjček na podporu cash-flow dlouhodobě výdělečných podniků, se pro společnosti financované private equity zhoršila.
- Výsledkem je, že mnoho private equity fondů investovalo nebo očekává investovaní dalšího kapitálu na podporu společností ve svých portfoliích, které takové finanční injekce nutně potřebují.
- Private equity vidí budoucnost své investiční činnosti velmi nadějně a většina fondů očekává, že dokončí akvizice, které byly již zahájeny nebo jsou pro tento rok plánovány.
- Předpokládá se, že klíčovými budou letos vnitrooborové akvizice, v rámci nichž společnosti kupují jiné společnosti pro posílení vlastní činnosti. Tento typ investic plánují u společností ve svém portfoliu více než tři čtvrtiny private equity fondů.
- Celkově se čeká, že objemy private equity transakcí na celém trhu dramaticky poklesnou, navzdory přetrvávajícímu optimismu v individuálních případech.
- Svoji atraktivitu si ale bezpochyby udrží silná odvětví, jako jsou technologie a zdravotnictví.
- Největší výzvou při uzavírání obchodů v letošním roce bude dopad koronaviru na výsledky společností, stejně jako omezené možnosti komunikace s členy managementu společností v důsledku potřeby sociálního distancování.
- Private equity fondy budou čelit dalším výzvám souvisejícím s nárůstem plánů na exit mezi majiteli společností a náročné situaci v oblasti získávání financí, tzv. fundraisingu.
Celou zprávu v anglickém jazyce si můžete přečíst zde – RSM Report – Impact of Covid on the Private Equity market.
Můžete se také podívat na záznam z webináře The private equity industry during coronavirus ZDE (v anglickém jazyce).